dış görünüş

Kullanım örnekleri

dış görünüş
appearance
icon arrow

appearance

Phonetic: "/əˈpɪəɹəns/"

Part Of Speech: noun


Definition: The act of appearing or coming into sight; the act of becoming visible to the eye.

Example: His sudden appearance surprised me.


Definition: A thing seen; a phenomenon; an apparition.

Example: There was a strange appearance in the sky.


Definition: The way something looks; personal presence


Definition: Apparent likeness; the way which something or someone appears to others.

Example: Some people say I'm shallow because I care so much about my appearance.


Definition: That which is not substance, essence, hypostasis; the outward reality as opposed to the underlying reality

Example: Catholicism teaches that the Eucharist, while remaining under the physical appearance of bread and wine, becomes really and truly the body and the blood of Christ.


Definition: The act of appearing in a particular place, or in society, a company, or any proceedings; a coming before the public in a particular character.

Example: A person makes his appearance as an historian, an artist, or an orator.


Definition: An instance of someone coming into a court of law to be part of a trial, either in person or represented by an attorney or such like; a court appearance


Definition: Chiefly used by nurses: the act of defecation by a patient.

Example: The patient had a small bowel obstruction and there was no appearance until after the obstruction resolved.

Türkçe'den İngilizce'ye Çevirmen

Çevirilerinizi daha da iyi hale getirmek için özel olarak tasarlanmış arayüzümüzün yeni özelliklerine göz atın. Doğal olarak, hizmetimiz ücretsiz kalır ve ayrıca bir uygulama olarak da mevcuttur. Tüm özellikler, çeşitli ortak dillerin kombinasyonları için yerel olarak mevcuttur. Diğer özellikler ve dil kombinasyonları aşağıdadır. Hangi dile çeviri yaparsanız yapın, ortaya çıkan metin çevrimiçi sözlüğümüze bağlanır. Anlamları ve diğer cümlelerdeki kullanımları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, çıktı metin kutusundaki tek tek kelimeler ayrıntılı olarak analiz edilir. Her şey tamamen ayrıntılı ve gerekirse test edilmiştir!

İngilizce veya Türkçe alfabe, makale veya web sitesinden bir e-postayı, makaleyi veya web sitesini çevirmeniz mi gerekiyor? Sadece bu metni seçin ve resmi çevrimiçi çevirmen haline gelsin! 50 dünya dilinden profesyonel tercümanlarımız var. İşe yarıyor? Tabii ki işe yarıyor! Çevirinize ince ayar yapmak için yerleşik sözlükleri kullanın: Tek tıklamayla eşanlamlılar ve örneklerle bağlam içi çeviriler, anlamlar, telaffuz ve diğer dil özelliklerinde sorunsuz bir şekilde uzmanlaşmanıza yardımcı olur. Kesinlikle ücretsiz, hızlı ve doğru çevirmen!