eskis

Kullanım örnekleri

eskis
sketch
icon arrow

sketch

Phonetic: "/skɛtʃ/"

Part Of Speech: noun


Definition: A rapidly executed freehand drawing that is not intended as a finished work, often consisting of a multitude of overlapping lines.


Definition: A rough design, plan, or draft, as a rough draft of a book.


Definition: A brief description of a person or account of an incident; a general presentation or outline.


Definition: A brief, light, or unfinished dramatic, musical, or literary work or idea; especially a short, often humorous or satirical scene or play, frequently as part of a revue or variety show, a skit


Definition: An amusing person.


Definition: A lookout; vigilant watch for something.

Example: to keep sketch


Definition: A humorous newspaper article summarizing political events, making heavy use of metaphor, paraphrase and caricature.


Definition: A formal specification of a mathematical structure or a data type described in terms of a graph and diagrams (and cones (and cocones)) on it. It can be implemented by means of “models”, which are functors which are graph homomorphisms from the formal specification to categories such that the diagrams become commutative, the cones become limiting (i.e., products), the cocones become colimiting (i.e., sums).

icon arrow

sketch

Phonetic: "/skɛtʃ/"

Part Of Speech: verb


Definition: To make a brief, basic drawing.

Example: I usually sketch with a pen rather than a pencil.


Definition: To describe briefly and with very few details.

Example: He sketched the accident, sticking to the facts as they had happened.

icon arrow

sketch

Phonetic: "/skɛtʃ/"

Part Of Speech: adjective


Definition: Sketchy, shady, questionable.

Türkçeden İngilizceye En Hızlı Çevirmen

Çevirinin anadilde gerçek anlamda ses çıkarabilmesi için dilsel doğruluğun yanı sıra kültürel özellikler ve bilginin de sağlanması esastır. Bu yüzden dilin nüanslarını bilen İngiltere'den tercümanlarla çalışıyoruz. Türkçe ve İngilizce tercümanlarımız, çeviride hiçbir şeyin kaybolmamasını sağlamak için sorularınızı yanıtlamak ve açıklamalar sağlamak için her zaman hazırdır. Tercümanımızın rekor sürede doğru çeviriler sunabilmesinden ve bunun hızlı, güvenli ve tamamen ücretsiz olmasından gurur duyuyoruz! Kullanıcılarımızı önemsiyoruz.

Hızlı bir İngilizce'den Türkçe'ye çeviriye ihtiyacınız olduğunda arkadaşlarınıza ve ajanslara başvurmayı bırakın. Kendinizi uygulamamızla donatın ve bunu kendiniz, daha hızlı ve daha doğru bir şekilde yapmak için devasa kitaplığımızdan yararlanın. Uygulamalarımız iPhone, iPad, Mac ve Apple Watch ile yerel olarak entegre olur. Ayrıca, sınıfının en iyisi Safari, Chrome, Firefox, Opera ve Edge uzantılarımızla favori tarayıcınızı özelleştirebilirsiniz. Facebook sayfamızı ziyaret edin ve sütunumuzu okuyun - yeni gönderilerimizden bazıları burada görünecek. Teşekkürler!Kaynak metinler, AI tabanlı yazım denetleyici tarafından otomatik olarak düzeltilerek daha iyi bir çeviri elde edilir. Tıp, kesin bilimler, hukuk vb. gibi çeşitli alanlarda metinlerinin içeriğini ve dil özelliklerini koruyarak belgeleri anında çevirin.