klavyeyi kilitleme

Kullanım örnekleri

klavyeyi kilitleme
keyboard lockout
icon arrow

keyboard

Phonetic: "/ˈkiːbɔːd/"

Part Of Speech: noun


Definition: (etc.) A set of keys used to operate a typewriter, computer etc.


Definition: A component of many instruments including the piano, organ, and harpsichord consisting of usually black and white keys that cause different tones to be produced when struck.


Definition: A device with keys of a musical keyboard, used to control electronic sound-producing devices which may be built into or separate from the keyboard device.

icon arrow

keyboard

Phonetic: "/ˈkiːbɔːd/"

Part Of Speech: verb


Definition: To type on a computer keyboard.

Example: Keyboarding is the part of this job I hate the most.

icon arrow

lockout

Part Of Speech: noun


Definition: The opposite of a strike; a labor disruption where management refuses to allow workers into a plant to work even if they are willing.


Definition: The action of installing a lock to keep someone out of an area, such as eviction of a tenant by changing the lock.


Definition: (by extension) The exclusion of others from a certain place or situation.

Example: It's another front-row lockout for Mercedes on the starting grid of the Japanese Grand Prix.


Definition: A situation where the system is not responding to input.


Definition: A safety device designed to prevent touching a moving part when it is under operation.


Definition: The final portion of a weightlifting motion where all applicable limbs or joints are fully extended or "locked out".


Definition: An exercise meant to increase strength in the lockout portion of a lifting motion.

Example: 2016, Christian Thibaudeau, “Tip: For Bigger Triceps, Do Heavy Lockouts”, T-Nation.

Web Türkçe-İngilizce Çevirmen

Belki tercümanlık mesleğinde ustalaşmak istersiniz? Sitemizle eğitiminiz hızlı ve kolay olacak! Çevirmenler çeviri yaparken çeşitli becerilere ve materyallere ihtiyaç duyarlar. Çevirmenlerin genel özellikleri çevrilecek olan erek dile ve kaynak dile çok iyi hakim olmak, okuduklarını ve duyduklarını iyi anlamak ve iyi bir hafızaya sahip olmaktır. Fonetik, gramer ve cümlelerdeki kelime örnekleriyle birlikte kapsamlı bir kelime, deyim ve ifade kitaplığına sahip çevirmenimiz ilk kez kullanışlı bir materyal olarak kullanılabilir.

Hızlı bir İngilizce'den Türkçe'ye çeviriye ihtiyacınız olduğunda arkadaşlarınıza ve ajanslara başvurmayı bırakın. Kendinizi uygulamamızla donatın ve bunu kendiniz, daha hızlı ve daha doğru bir şekilde yapmak için devasa kitaplığımızdan yararlanın. Uygulamalarımız iPhone, iPad, Mac ve Apple Watch ile yerel olarak entegre olur. Ayrıca, sınıfının en iyisi Safari, Chrome, Firefox, Opera ve Edge uzantılarımızla favori tarayıcınızı özelleştirebilirsiniz. Facebook sayfamızı ziyaret edin ve sütunumuzu okuyun - yeni gönderilerimizden bazıları burada görünecek. Teşekkürler!Türkçe - İngilizce çevirmenimiz birçok dilbilimci ve geliştiricinin ürünüdür. Herhangi bir cümleyi, kelimeyi veya metnin tamamını hızlı ve tamamen ücretsiz çevirin! Çevirmenimiz 800'den fazla farklı dili anlamaktadır. Program medyadan büyük miktarda bilgi kullanır, bu nedenle tüm dünya haberlerini kapsar.